ایران مارکتینگ

صفحه 404 و روبرویی با خطای 404 - ایران مارکتینگ 360

خطا یا صفحه 404 همان چیزی است که بازدیدکننده زمان ورود به آدرسی از سایت شما که وجود خارجی ندارد با آن مواجه میشود. خطا 404 ممکن است به دلیل تغییر آدرس صفحه ، حذف همیشگی نوشته و یا اشتباه کاربر در وارد کردن آدرس مشاهده شود. بطور معمول تمامی سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا و وردپرس ساختار مشخصی برای این ارور بصورت پیشفرض دارند، ولی صفحه 404 آنها عموما صفحاتی ساده بوده و برای کاربران جذابیتی ندارند.
اگر شما توانایی کافی برای کدنویسی و یا طراحی صفحات وب و بروزرسانی سایت خود را دارید، میتوانید این صفحه سایت را بصورت کاربردی و شکیل طراحی کرده و کمترین از دست رفتن مشتری را پس از مواجهه با خطای 404 داشته باشید. (به وبمستر گوگل سری بزنید)

نکاتی برای بهبود صفحه 404

در این بخشی نکاتی را برای بهبود عملکرد کاربران سایت پس از روبرو شدن با خطای 404 بیان خواهیم کرد:

 • در صفحه 404 به درستی به بازدیدکننده اطلاع دهید که صفحه مورد نظر او بر روی سایت وجود ندارد، برای اینکار از لحنی دوستانه استفاده کنید.
 • ارتباط گرافیکی مناسب بین آن و سایر صفحات سایت اهمیت ویژه ای دارد، زیرا ممکن است کاربران تصور کنند که از سایت شما خارج شده و به صفحه دیگری منتقل شده اند.
 • لینک های مناسبی به صفحات داخلی مهم سایت مانند نوشته های پربازدید یا وبلاگ را در صفحه خطای 404 خود قرار دهید، همچنین لینک به صفحه اصلی سایت میتواند انتخاب مناسبی برای کاربران باشد.
 • راهی برای گزارش این خطا توسط کاربران به مدیر سایت در این صفحه قرار دهید.
 • چه صفحه 404 سایت شما کاربردی و زیبا باشد و چه نباشد، مسلما نمیخواهید که توسط موتورهای جستجو ایندکس شود و یا به کاربران اینترنتی معرفی گردد، پس مطمئن شوید که خطای 404 HTTP ارسالی از سرور به درستی عمل میکند و مطالبق استاندارد است.
 • قرار دادن امکان ابزار جستجو در سایت یکی از روش های کاربردی برای جلب توجه کاربران در صفحه 404 بوده و مانع خروج آنها از سایت شما میشود.
 • تغییر آدرس صفحات را با کدهای ریدایرکت 301 انجام داده و از طریق ابزار وبمستر به گوگل اطلاع دهید.

۳ نمونه صفحه 404 در سایتهای خارجی

۱. سایت Inriality

یک نمونه صفحه 404 گرافیکی

یک نمونه صفحه 404 گرافیکی

در این سایت با استفاده از طراحی گرافیکی در صفحه 404 به شما می فهماند که به صفحه اشتباهی وارد شده اید و بعبارت دیگر گم شده اید. با لینک به صفحه اصلی و سایدبار سمت راست صفحه و همچنین گرافیک مناسب کاربران تجربه بدی در روبرو شدن با این خطا نخواهند داشت. آن ها با این کار کیفیت تجربه کاربری (UX) سایت را بهبود بخشیده اند.

۲. سایت Davidwashere

راهنمایی کاربران در مواجهه با خطای 404

راهنمایی کاربران در مواجهه با خطای 404

مهمترین نکته در این سایت و صفحه 404 آن سادگی طراحی و توضیح دقیق موقعیت برای بازدیدکننده است. همچنین لحن دوستانه و طنز نوشته میتواند ارتباط خوبی با بیننده برقرا کرده و او را به بررسی بیشتر سایت شما تشویق کند.

۳. سایت Molome

ارور 404 نباید باعث ناراحتی بازدید کننده شود

ارور 404 نباید باعث ناراحتی بازدید کننده شود

در این مورد صفحه ساده و دوست داشتنی است. طراح صفحه تلاش زیادی برای توضیح دلیل روبرو شدن با ارور 404 نکرده است و بیش از هر چیز توان گرافیکی خود را به رخ کشیده است. با این حال نوار بالایی سایت و منوی اصلی بخوبی در آن دیده میشوند.

در پایان توجه داشته باشید که زیاد بودن تعداد صفحات 404 برای یک سایت مناسب نبوده و بر سئو سایت شما تاثیرگذار است، از این رو لینک های اشتباه را تا حد امکان در سایت خود تصحیح کرده و به گوگل معرفی کنید.

بازدید : - بار دسته بندی : وبلاگ تاريخ : 6 می 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.